Profilaktyka przemocy

Profilaktyka przemocy dla dzieci i młodzieży

Profilaktyka i przemoc, słowa, które mają w sobie mocny wydźwięk i spora część osób uznaje, że to nie dotyczy ich dziecka.  Dla mnie natomiast to absolutna podstawa wiedzy z zakresu kompetencji społecznych, która jak się okazuje nie jest tak łatwo dostępna, choć dotyczy każdego bez wyjątku.

Czy to już przemoc? czy jeszcze dziecięce "standardy"

Ważnym zadaniem jest uwrażliwić dzieciaki na zachowania agresywne, które są często początkiem przemocy: docinki, obrażanie, izolowanie... Chodzi o to, że młodzi, nawet nie zdają sobie sprawy, że ich zachowanie może mieć oznaki przemocy, ponieważ one się świetnie bawią. To kwestia wyrobienia w sobie pokładów empatii, uświadamiając czym jest agresja i dlaczego jest stosowana. Dlatego tak istotnym elementem jest integracja grupy, zbudowanie w każdym wrażliwości emocjonalnej oraz poczucia sprawczości i możliwości podjęcia adekwatnej reakcji.

|...ale to on zaczął...|

W pracy z młodziakami tekst słyszany niezliczoną ilość razy. A to dlatego, że młodzi nie wiedzą jak skutecznie reagować w konfliktowych sytuacjach. Nieadekwatna reakcja, może w prosty sposób z ofiary zrobić napastnika - wbrew pozorom to bardzo cienka granica. Proponowane zajęcia uczą rozpoznawać sytuacje, w których ponosi się odpowiedzialność za swoje zachowania.

Zakres warsztatów

Program warsztatów zawsze dostosowywany jest do wieku i do problemu jaki występuje w grupie. Warsztaty prowadzone są w przystępnej formie aktywnego udziału, a nie wykładu. Po zakończeniu warsztatów istnieje możliwość przygotowania plansz w postaci plakatów do zawieszenia, które w graficzny sposób będą utrwalały zdobytą wiedzę.

I Podstawowy program warsztatów dotyczy rozpoznawania pojęć: agresja, bierna agresja, autoagresja, przemoc. Zwłaszcza rozpoznawanie towarzyszącym im zachowaniom oraz różnic pomiędzy tymi pojęciami. W kolejnej części przyglądamy się przemocy: fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, seksualnej, zaniedbaniu oraz cyberprzemocy - w tym mowie nienawiści i hejtingowi oraz innych formach przemocy / agresji, których można doświadczyć w internecie.

II W rozbudowanej wersji programu, młodzi ludzie poznają cele osób posługujących się agresją i stosujących przemoc. Poznają narzędzia jakimi się posługują agresorzy i wypracowywują metody reakcji.

III W najbardziej rozbudowanej wersji programowej, dochodzą zajęcia z samoobrony fizycznej. Czyli prostych technik, jakich można użyć aby uniknąć agresji / przemocy fizycznej i oddalić się na bezpieczną odległość.

Co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić?

Jak pisałem na początku, określenie profilaktyka przemocy jest mocnym zwrotem. Natomiast same zajęcia nie muszą przybierać formy interwencji w sytuacji, kiedy problem jest zaogniony (choć tak dzieje się najczęściej). Czasem to luźne spotkania, w których młodzi spotykają się pierwszy raz z takimi określeniami, uczą się rozpoznawać zachowania agresywne, być uwrażliwionym na swoje i innych emocje. Zajęcia mogą być doskonałym dodatkiem do lekcji, wycieczek integracyjnych i zielonych szkół oraz jako zajęcia w klubie młodzieżowym.

Koszt
Uzależniony jest od ilości i charakteru spotkań. Złapmy się przez formularz kontaktowy, napisz o jaki rodzaj zajęć chodzi, lub zostaw do siebie kontakt odpowiem na 100%

Przejdź do:
| Strona główna | Aktualności zajęć profilaktycznych | Kontakt |